Kogemusreis Ahvenamaa lõikuspeole ehk avatud talude päevadele!

27. september 2017

Ahvenamaal peetakse septembri lõpus Lõikusfestivali, mis sarnaneb meie Avatud talude päevale. Suurim vahe on selles, et ühe päeva asemel on talud ja ettevõtted avatud reedest- pühapäevani.

Kui meie Avatud talude päeval eeldame vahetut suhtlemist pererahvaga või vähemalt nende nägemist, siis seal on üritus üks suur taluturgude ahel, kus puudub võimalus küsida pererahvalt infot talutegemiste ja muu kohaliku eluolu kohta.

Kas me saame võrrelda Ahvenamaal toimuvat meie Avatud talude päevaga?! Ega saagi, sest üks on lõikuspidu, kus müüakse talukaupa ja teine AVATUD TALUDE PÄEV, kus talud ongi kõigile külalistele avatud ja külaline saab maal ja talus toimuvast ka midagi teada.

Mis oli tore ja Mida võiks Eestisse üle tuua?

- Talude sissekäikude kaunistamine ühiselementidega nagu vanad lüpsikud, põhupallid, õunad, pihlakad jm

- Lihtne viidamajandus meeldis- ka meie oleme mõelnud nii Turupäeval kui Avatud talude päeval, et peaksid olema (talude vahel, ürituseplatsil) viidad. Piisab lihtsatest euroalustest, mille peale käsikirjas kirjutada .....

- Lisategevused, mis olid taludesse toodud- trips-traps- trull piimapakiga, põhualad lastele hüppamiseks, aktiivne tegevusala - sai kummikut visata, üle palli hüpata jm, traktortakso, mis sõidutas inimesi talude vahel.

- Tasub õppida Soome/Rootsi farmerilt, kes toodab, pakendab ja müüb enda tooted ise ja küsib selle eest ka õiglast hinda (mesi 14-18 euri kilo, lambanahk 130-180 euri/tk, talle välisfilee 39 euri/kg, õunad 2 euri/kg jne. jne).

- Oma tooteid müües tuleks väljapanekuga vaeva näha. Ühes talus oli mobiilne õunapressi. Tema väljapanek ja eneseeksponeerimine oli kena ja suurendas kindlasti müüki.

Päevakava on leitav selle lingi alt.