Edukas ja Ettevõtlik Saaremaa vol.2

Projekt kinnitatud 04.05.2023

Eesmärk: Keskkonnahoidliku tootmiskultuuriga majanduskeskkonna edendamine, kus tegutseb tark ja uuendustele avatud tootja ja kohalike teenuste pakkuja. 

Tegevused:

- Suurendame saarte tootjate ja teenusepakkujate oskusi ja teadmiste taset kestliku ja jätkusuutliku tootmise arendamisel ning digioskuste tõstmisel. Selleks tagame tugiteenuste kättesaadavuse märgikandjatele -  mentorlus ja individuaalkonsultatsioon oma ala ekspertidelt, grupikoolitused ning silmaringi avardavad ning uusi kontakte loovad õppereisid.

- Väärtuspõhimõtteid tutvustavad mainekujunduskampaaniad märgise EHTNE Saaremaa toode tuntuse tõstmiseks. 
Üheks väikeettevõtlust toetavaks jõuks täna on toimiv koostöövõrgustik ning ühise EHTNE tootemärk
kasutus keskmise ja keskmisest kõrgema hinnakategooria toodetel. Märgise funktsiooniks on ostu sooritamine teistel argumentidel kui hinnavõrdlus odavate analoogidega. Üha enam kasvab tarbijaskond, kes väärtustab toote ökoloogilist jalajälge ning keskkonda säästvat tootmist.

Tulemus:

EHTNE Saaremaa toode võrgustikust on kujunenud hea keskkond saarte väiketootjate kasvamisel
säästlikult ja kooskõlas loodusega majandavateks edukateks ettevõteteks.

Projekti tegevused viiakse ellu 2023-2024.aastal.

Noorte ettevõtlikkuse ja rahatarkuse suurendamisele suunatud projekt EduVik

Projekt on kinnitatud SKK üldkoosoleku otsusega 27.06.2022

Eesmärk:

- arendada noortes ettevõtlikkuspädevust ning kasvatada suutlikkust luua ideid ja neid ka ellu viia. Läbi projektitegevuste omandavad noored teadmisi ja oskusi erinevates elu- ja tegevusvaldkondades, oskust näha probleeme ja neis peituvaid võimalusi ning tahet aidata kaasa probleemide lahendamisele.

- luua sidusust formaalse ja mitteformaalse õppe vahel, ühtlustada ettevõtlusõpetajate/<wbr />juhendajate õpetamise kvaliteeti ning osapoolte, nii formaal- ja mitteformaalõpe kui ka ettevõtjate ja kolmandasektori koostööd.

Tegevused: 

·Noored õpivad tegevuste käigus seadma eesmärke ja tegevusplaane koostama, nad oskavad oma plaane esitleda ja ellu viia. Kasvab algatusvõime ja vastutuse võtmise oskus, arusaam vastutusest kui sellisest üldse ja kui oluline see edaspidises iseseisvas elus on.

·Noorsootöötajad, noorte juhendajad innustavad läbi tegevuste noori reageerima muutustele loovalt, uuendusmeelselt ja paindlikult. Noored saavad teadmised ja kogemused finantskirjaoskusest, seejuures on oluline formaalõppe (ettevõtlusõpe koolides) toetamine läbi mitteformaalse õppe (tegevused noortekeskustes ja nn pop-up tegevused).

·Projektitegevuste käigus piloteerime noorte OMA projektifondi.

Projekti partneriteks SKK-l tegevuste elluviimisel on Saaremaa vallavalitsus ja Muhu vallavalitsus.

Projekti  tegevused on planeeritud mai 2023-detsember 2024

Saaremaa ja Muhu saarte majapidamiste valguskaabliga ühendamise lahenduse väljatöötamine

Projekt kinnitatud SKK 21.06.2021 üldkoosolekul.
PRIA otsus toetuse määramise kohta 16.03.2023.

Eesmärk:
Projekti eesmärgiks on töötada välja ja visualiseerida koostöös kogukondade, Saaremaa ja Muhu valdadega maakonnas interneti lairibavõrgu elanikeni (kõikide majapidamisteni) viimise lahendus, visualiseerida see ja eelarvestada selle elluviimise maksumus.

Tegevuste tulemused:
- Projekti tulemusena valmib visualiseeritud ideelahendus Saaremaa ja Muhu lairiba internetivõrgust, kus on andmed juba olemasolevate võrkude kohta ja plaan ülejäänud majapidamiste ühendamiseks.
- Ideelahenduse alusel on võrgu rajamine eelarvestatud ja tekib teadmine, milline on tegelik piirkonna kvaliteetse internetiga ühendamise maksumus.
- Partnerite teadmised ja teadlikkus on tõusnud, et seista vääriliselt elanike ja ettevõtete eest suhtlemisel ja läbirääkimistel ministeeriumitega ja side- ning võrguettevõtetega.​​​​

Projekti partnerid:
Saaremaa vallavalitsus ja Muhu vallavalitsus.

Projekti tegevused viiakse ellu 2023-2024.aastal.

SKK ühisprojekt "Hoo andmine kogukondade koostöövõrgustikule vol.2"

Otsus vastu võetud SKK üldkoosolekul 19.11.2021

PRIA otsustas 14. veebruaril toetada 99 995 euroga tegevusi, mis aitavad meie maakonna
kogukondade koostööd tugevdada ja arendada.
Sellesisulise taotluse esitasid Saarte Koostöökogu, SA Saare Arenduskeskus, Saaremaa vald,
Muhu vald ja Ruhnu vald üheskoos detsembris.
Ellukutsutud projekti eesmärk on: eelmise ühisprojektiga „piloteeritud“ vihmavarjuprojektide
meetmega jätkamine kogukondade poolt nö rohujuuretasandil algatatud tegevuste elluviimiseks
elukeskkonna rikastamiseks ning piirkonna tuntuse tõstmiseks, sh võimendada, anda lisaväärtust ja uut hingamist kogukonnas juba toimuvatele traditsioonilisele tegevustele ja sündmustele.

Peaeesmärk on saavutatav alaeesmärkide kaudu:

1) Vihmavarjuprojektide toetamine

2) Võrgustikku arendavad, toetavad ja tugevdavad tegevused

Projekti tegevused toimuvad märts 2023 kuni detsembrini 2024

SKK ühisprojekt "Sillad jälle kokku!"

Projektitaotlus on esitatud PRIAsse 8. juunil 2022. aastal. Üldkoosolek on projekti heaks kiitnud 18. juunil 2000. aastal.

Projekt on jätkuks rahvusvahelisele koostööprojekti ettevalmistamiseks elluviidud projektile, mille raames lepiti Bornholmil suures osas kokku käesoleva projekt tegevused.

Tulenevalt vahepealsetest pandeemia-aastatest lükkus võimalus projekti tegevuste elluviimiseks edasi ning LAG Bornholmil puudus finantsiline võimalus rahvusvahelise koostööprojekti elluviimiseks partnerina. 

Projekti partner: Saaremaa vallavalitsus

Partneri ülesanneteks projektis on omaosaluse katmine, omavalituste vahelise koostöö edendamine, infovoos osalemine ning võimalike tulevaste koostööideede toetamine või elluviimine

Projekti eesmärkideks ja tegevusteks on:

-Balti Silla raames toimunud kunagise Saaremaa ja Bornholmi vahelise tiheda koostöö algusest 30 a möödumise tähistamine

-Saaremaa kogukonna poolt Bornholmi tänamine toonase koostöö eest

-Vahepeal mõnevõrra soikunud kahe saare suhetele uue alguse loomine, värskete sidemete sõlmimine ja tulevikuks koostööideede leidmine.

Projekti kulminatsiooniks on septembris 2022 toimuv Saaremaa Kultuurifestival Bornholmil, millele eelneb ning järgneb erinevaid eesmärgi saavutamist toetavaid tegevusi nii Saaremaal kui Bornholmil.

- Balti silla mälestusteraamatu väljaandmine (1 raamat, 2-keelsena) ning selle esitlemine nii Bornholmil kui Saaremaal;

- Jätkutegevused Saaremaal (Taani keele õpi huvilistele gümnaasiumiastmes) ning noorte osalemine 2023. aastal Bornholmil toimuval Folkmoedet festivalil (Arvamusfestivali-laadne sündmus).

Eeldatav tulemus:

Projekti peamine eesmärk on uuendada kahe saare - Saaremaa ja Bornholmi vahelisi koostöösidemeid ja viia erinevate valdkondade inimesed omavahel kokku, et neist kontaktidest võiksid sündida uued koostööd.

Vahepealsetel aastatel soiku jäänud koostöö kahe saare vahel on taas toimimas. Koostöö toimib ja üksteistelt õpitakse mitmetel tasandidel - kohalik LEADER tegevusrühm, omavalitsused, noored, kohalikud ettevõtjad jms.

Projekti elluviimise periood:

Juuni 2022 - juuni 2023

Projekti tegevused on lõppenud.

 

SKK ühisprojekt: "Edukas ja ettevõtlik Saaremaa - EES!"

Otsus vastu võetud SKK üldkoosolekul 25.03.2019

PRIA otsustas 7. juunil toetada 96517 euroga tegevusi, mis aitavad edendada kohalikke ettevõtteid. 

Projekti eesmärgiks on luua võimalused Saaremaa tootjatele-teenusepakkujatele areneda ja kasvada, arendada koostöövõrgustikku ja suhteid teiste osapooltega ning toodete/teenuste/kohaturismi turundust.

Projektil on 3 tegevussuunda:

I - Ettevõtete viimine järgmisesse arengufaasi: individuaalne ning grupinõustamine.

II - Piirkondliku konkurentsieelise loomine: private label ehk omatoote loomine konkurentsipotensiaali suurendamiseks.

III - Ettevõtjate tunnustamine ettevõtluse elavdamise eesmärgil (sh. toit ja käsitöö): konkursid ja lisakategooriad ettevõtlusauhindadele.

Projekti tegevused toimuvad juunist 2019 kuni juunini 2021 ning projekti veab Saarte Koostöökogu koos Saare Arenduskeskusega.

 

SKK ühisprojekt "Hoo andmine kogukondade koostöövõrgustikule!"

Otsus vastu võetud SKK üldkoosolekul 25.03.2019

PRIA otsustas 18. juunil toetada 100000 euroga tegevusi, mis aitavad meie maakonna kogukondade koostööd tugevdada ja arendada.

Sellesisulise taotluse esitasid Saarte Koostöökogu, SA Saare Arenduskeskus, Saaremaa Kodukant, Saaremaa vald, Muhu vald ja Ruhnu vald üheskoos SKK üldkoosolekule juba märtsis.

Ellukutsutud projekti peamine eesmärk on elavdada külade omavahelist koostööd, külade ja seltside tegevusele hoo andmine, uute teadmiste omandamine ja kogemuste ning info jagamine, ühiste traditsioonide loomine. Aidata kaasa kogukonna, sh maakonna noorte ettevõtlikkuse, kogukonnatunde ja keskkonnateadlikkuse arendamisele.

Projekti raames alustab SKK ka vihmavarjuprojektide meetme rakendamist eesmärgiga kogukondade tegevust hoogustada ning tegevuspiirkonda omanäoliste kogukondade poolt initieeritud tegevustega rikastada.

Projekti tegevused toimuvad juunist 2019 kuni detsembrini 2021 ning projekti veab Saarte Koostöökogu.

Projekti tegevused on lõppenud.

SKK ühisprojekt "Saaremaa Päike"

Otsus vastu võetud 20.03.2017 SKK üldkoosolekul

Ühisprojekti eesmärk: Projekti eesmärgiks on tõsta Saare maakonna koolinoorte ettevõtlikkust ja ettevõtluse alast teadlikkust ning toetada noorte mitmekülgset arengut läbi mitteformaalse õppe. Projekti täiendavaks eesmärgiks on noorte ja ettevõtjate koostöö.

Partnerid: SA Saaremaa Arenduskeskus, MTÜ Saaremaa Ettevõtjate Liit, Swedbank AS

Tegevuskava: 

  • Infopäev koolijuhtidele, majandus- ja ettevõtlusõpetajatele, karjäärispetsialistidele ja huvijuhtidele.
  • Infopäevad õpilastele Saaremaa koolides.
  • Ettevõtluspäev. Koolituspäeva pearõhk on äriideede genereerimisel ja meeskondade moodustamisel. 
  • Saaremaa Päike konkursile äriideede esitamise tähtaeg.
  • Ettevõtete külastus.
  • Ettevõtlusõhtu. Päevateemaks tootearendus ja toote hinna kujunemine.
  • Lõpuseminar algab reklaami ja müügioskuste koolitusega ning lõpeb parimate äriideede autasustamisega.
  • Müügiüritustel osalemine.

Projekti tulemusena:

  • Esitatakse noorte poolt vähemalt 10 toote või teenuse loomise ideed.
  • Vähemalt 5 toodet/teeust suudavad õpilased toota sedavõrd, et neid saaks ka praktiliselt müüa.
  • Üritustel kokku on osalenud ligi 500 Saare maakonna koolide õpilast.
  • Noored on arendanud loovust, on saanud ettevõtlikumaks, julgemaks ja oskavad argumenteerida ning leida probleemidele erinevaid lahendusi.
  • Tõusnud on koolinoorte teadmised piirkonna majandusest ja ettevõtlusest.
  • Noored teavad piirkonna põllumajandusettevõtteid ja nende toodangut, samuti tuntakse protsesse, mida on vaja teha, et toodang sünniks.

Ühisprojekti "Saaremaa Päike" käekäigu ja tegevustega saab tutvuda lähemalt aadressil: https://www.facebook.com/Saaremaa-P%C3%A4ike-107764569292217/ 

Projekti tegevused on lõppenud!

SKK ühisprojekt "Saaremaa ja väikelaevaehituse maineturundus Euroopa elustiili ja väikelaevaehituse ajakirjades"

Otsus vastu võetud SKK 01.11.2016 üldkoosolekul.

Ühisprojekti eesmärk: Eesmärgiks on kasutades laevaehitajate kontaktvõrgustikku luua Saaremaast kuvand, kui rahvusvaheliselt tuntud ja tunnustatud laevaehituse piirkonnast ning eksklusiivsest, merelisest ja loodusväärtuslikust kvaliteet-turismi sihtkohast.

Partnerid: Eesti Väikelaevaehituse Liidu (EVL) ja MTÜ Visit Saaremaa

Tegevussuunad: 

  • Tõsta Saaremaa kui väikelaevade tootmise asukoha mainet, sest väikelaevade turunduses on tootjariigi maine äärmiselt oluline argument. Maineturunduse tulemusena hakkavad piirkonda külastama väikelaevade huvilised ja -ostjaid, kes kasutaksid hiljem ka Saaremaa sadamaid kodusadamatena.Eesmärgi saavutamiseks korraldame pressireisid Euroopa elustiiliajakirjade ajakirjanikele, näiteks: Yacht, SeglerZeitung, Yachtworld, Motorboat, YachtingWorld, WoodenBoat, SuperSail või muudele sarnastele väljaannetele. Meediaväljaannetesse saame Saaremaa turismi- ja elukeskkonda, laevaehitust ja mereturismi kajastavaid artikleid koos fotode ning võimalusel ka liikuva meediaga;
  • Meediakajastuste (artiklid, liikuv meedia ja pildid) hilisem korduvkasutamine asukohaturunduse referentsidena. Meediamaterjalid on koondatud Väikelaevaehituse Liidu, Visit Saaremaa ja SKK kodulehtedele;
  • Mere- ja väikelaevaehituse piirkonda tutvustav mitmekeelne trükis (+online versioon).

Projekti käigus ellu viidud tegevused:

Esimene pressireis projekti raames toimus 19-22. detsembrini, mil Eestit ja Saaremaad külastas Vene MOTORBOAT & YACHTING ajakirjanik Anton Cherkassov-Nisman. Tema sulest ilmus esimene teemakohane artikkel märtsi/aprilli 2017 ajakirjas. Ülevaadet Eesti väikelaevaehituse tegijatest ning Eesti ja Saaremaa jaoks olulisest sadamatest Antoni pilgu läbi saate lugeda SIIT.

Inglise keeles tekst koos artikliga on siin: http://smallcraft.ee/en/image-marketing/

Marina World - http://www.marinaworld.co.uk/latestissue0116Tv.asp , lehekülg 35-45;

Sailing Today - artikkel ajakirjaniku Samuel Jeffersoni Saare 46 testisõidust http://www.sailingtoday.co.uk/boats/big-boat-review/saare-46/ ning artikkel Kuressaare sadamast http://www.sailingtoday.co.uk/cruising/gulls-eye/kuressaare-marina/

Augustiks 2017 on Saaremaad külastanud 5 ajakirjanikku - Vene väikelaevaehituse ajakirjanik Anton Cherkassov-Nisman, inglise ajakirjanikud: Martin Conway, Carol Fulford, Samuel Jefferson, Jake Kavanagh. Ilmunud on 5 artiklit, septembrikuu väljaannetes ilmuvad veel kaks artiklit Martin Conway ja Jake Kavanagh sulest. Saare 46 testsõidu artikkel Samuel Jeffersoni sulest tõi ettevõttele ühe tõsise jahiostu huvilise Hollandist - see on otsene ja mõõdetav tulemus ühisprojektist. Artiklid on leitavad: http://smallcraft.ee/en/image-marketing/

Projekti raames on välja antud trükis: https://visitsaaremaa.ee/wp-content/uploads/2018/07/meretr%C3%BCkis_EST.pdf 

Projekti tegevused on lõppenud!

SKK ühisprojekt "Piirkonna tootemärgi Saaremaa Ehtne toode turundus- ja turustustegevused"

Otsus vastu võetud SKK 28.10.2015 üldkoosolekul

Ühisprojekti eesmärk: Piirkonna tootemärgise "Saaremaa Ehtne Toode" turundamine eesmärgiga tõsta märgi tuntust, kasutusaktiivsust ning soodustada ettevõtjate omavahelist võrgustikulist koostööd leidmaks toodetele uusi turge.

Partnerid: MTÜ Visit Saaremaa

Tegevussuunad: 

  • märgikandjate esindajatega infopäevade/koolituste läbiviimine;
  • brändi tuntuse edendamine;
  • brändi kasutuse müügitoetusmeetmed.

Projekti eeldatav tulem:

  • piirkonnamärgisel "Saaremaa Ehtne Toode" on suur kohaturunduslik mõju  ning ta on laialdaselt tuntud tarbijate seas;
  • märgikandjate võrgustikuga on liitunud paljud uued piirkonna ettevõtjaid - tootemärgis toetab ettevõtjate ühisturunduslikke ettevõtmisi ja uutele turgudele laienemist;
  • piirkonnamärgisega tooted/teenused on paremini kättesaadavad ja tuntud nii maakonna külastajatele kui ka väljaspool. 

Piirkonnamärgise "Saaremaa Ehtne Toode" kohta leiad infot aadressil: http://ehtne.ee/

Projekti tegevused on lõppenud!