"Sillad jälle kokku!" - saarlaste kultuurifestival Bornholmil

26. september 2022

Saaremaa ja Bornholm värskendasid oma sõprust ja koostööd.

 

Saaremaa ja Bornholm tegid 1990. aastatel väga tihedat koostööd, mis aastatuhande vahetusel soikus. Toona aitasid taanlased meid – koolitasid mitmetel erialadel ja demokraatliku ühiskonna toimimise valdkonnas, võimaldasid õppereise ning stažeerimisi. Saarlaste kasu sellest oli hindamatu. Nüüd olime jõudnud hetke, mil saarlaste kogukond soovis bornholmlasi toonase panuse eest tänada ning luua uued sõprussidemed kahe saare inimeste vahel. Seekord mitte ühepoolselt abi saamiseks, vaid võrdsete osaliste koostöö arendamiseks. 

Nii saigi teoks Saarte Koostöökogu (SKK) eestveetav projekt „Sillad jälle kokku“ ning saarlaste kultuurifestival Bornholmil, mille raames suundus pea sada saarlast 21.–25. septembrini Bornholmi saarele. 

Saaremaa ja Bornholm on ühed Läänemere olulisimad saared, kellel on teineteiselt väga palju õppida. Meie erinevatel huvigruppidel olid põhifookused ja kohtumised erinevatel teemadel -  õpiti Bornholmi kogemuste näitel nende strateegilist planeerimist erinevates valdkondades, toimus palju kohtumisi huvipakkuvatel teemadel, EHTSA võrgustiku ettevõtjad tutvustasid oma tooteid, Orissaare kooli 9. klassi õpilased kohtusid Rønne Privatskole 9. klassiga ühisteks tegevusteks, toimus kohtumine kohaliku Leader tegevusgrupi esindajatega.

Laupäeval, 24. septembril oli festivali tippsündmus - Svanekes toimus Saaremaa ja Bornholmi suhete ajaloole ning tulevikule pühendatud konverents, esitleti mäletusraamatut "Inimeste sild" ning avati mälestuspink, mis jääb Bornholmi saarele sümboliseerima saarlaste siirast tänu, ning vaatega merele Saaremaa suunas loob see sümboolses mõttes silla kahe päikesesaare vahel. Konverentsi lõunapausi eest hoolitsesid meie EHTSA võrgustiku ettevõtjad, kes pakkusid konverentsi külasatajatele Saaremaa toitu tutvustavaid taanipäraseid võileibu.

Ja muidugi, kuna saarlaste festival oli üks osa Bornholmil nädalaid vältavast kultuurifestivalist, siis kultuuri võiks nimetadagi meie festivali Saaremaa suursaadikuks. Kohal oldud nelja päeva jooksul toimus kolm suurt kontserti, neist viimane oli nii Saaremaa ja Bornholmi sõpruse sümboliks kui ka Bornholmi kultuurinädala pidulikuks lõppkontserdiks. Maria Fausti öine kontsert (23. septembril) toimus Rønne Püha Nikolai kiriku lummavas hämaruses täissaalile ega jätnud kedagi külmaks. Maria on meie oma saarel suureks kasvanud džäss-solist, kelle muusikaline käekiri on väga isikupärane ja maailmas ainulaadne. Ta õpetab Kopenhaageni rütmimuusika konservatooriumis kompositsiooni ning on oma loomingu eest saanud kõrgeid tunnustusi nii Taanis kui ka Eestis. Festivali lõppkontserdil astus üles Läänesaarte kammerorkester, dirigent Edoardo Narbona ja solist kontratenor Ivo Posti. Bornholmil täitis orkester lõpuks ühe oma suurtest unistustest: orkestris olid esindatud nii Saaremaa, Bornhomi kui ka Hiiumaa muusikud ning üheskoos moodustati harmooniline tervik. Kontserdid anti Aa kirikus ja Püha Nikolai kirikus ning see tähistas ühtlasi nii kolmeaastase ettevalmistuse lõppu kui ka uute koostöövõimaluste algust. Kuna Bornholmi saarel orkestrit pole ja orkestrikontserte sageli ei kuule, oli see kogu festivalile ülev ja väärikas lõpp, seda enam, et laval mängisid koos muusikud mõlemalt saarelt.

Leader projekti toel astus Saaremaa koos Bornholmiga suure sammu edasisie kahepoolse koostöö jätkumiseks! Sümboolses mõttes loodi koostöösild kahe päikesesaare vahel. 

Suured tänud projektijuhile, endisele vahetusõpilasele Bornholmil, Jaanika Tiitsonile!

Pildigalerii

Plaane sildade ühendamiseks tutvustas Jaanika Tiitson juba Saarte Hääles 2019. aastal. Artikkel "Saari sidunud Balti Sild tuleb jälle kokku".

Festival ajal kajastas sündmuseid kohapealt Saarte Hääle ajakirjanik Raul Vinni. Loe artiklit "Taaskohtumisi Bornholmil saatsid rõõmupisarad".