MTÜ Saarte Koostöökogu liikmed käisid idee-ja kogemusreisil Põhja-Harjumaal
27. aprill 2017
MTÜ Saarte Koostöökogu (SKK) liikmed käisid 22-23.aprillil idee-ja kogemusreisil Põhja-Harju Koostöökogu tegevuspiirkonnas. Põhja-Harju Koostöökogu (PHKK) tegevuspiirkond on üks neljast Harju maakonnas tegutsevat tegevusgrupist. PHKK tegevuspiirkonnas on 3 omavalitsust: Jõelähtme, Rae ja Viimsi elanike arvuga kokku 40 000. Samuti kuulub tegevusgrupi piirkonda 18 väikesaart, millest 9 asuvad Viimsi (sh suurematest Naissaar ja Prangli) ja 9 Jõelähtme (sh Rammu) vallas. Tegevuspiirkonna pindalaks on 490,4 km2.
Esimene külastuskoht oli Iru külamaja ja spordiväljakud, kus tegutseb Iru Ämma klubi, mis on nime saanud lähikonnas asuva Iru Ämma järgi. Iru Ämma kivi on kuulsaks kirjutanud Fr. R. Kreutzwald - „Kalevipojas” on seda esitletud kui kivistunud Lindat. Külamaja ehitamisest Leader toetuse abiga ja praegustest tegemistest rääkis Arno Kannike, Iru Ämma klubi juhatuse esimees. Põnev on see, et klubi ettevõtmisi toetab Eesti Energia AS Iru Elektrijaam ja eeskätt seetõttu, et kompenseerida külale teadaolevaid tulevasi riske ja ohte seonduvalt jäätmepõletuskompleksi rajamisega Iru küla vahetusse lähedusse. Klubi tegemistel on ka tugev omavalitsuse tugi.
Edasi viis meie tee Kostivere kultuurimõisa, mis on kujunenud Jõelähtme valla kultuurikeskuseks ning kus on praegu ka PHKK Leader-tegevusgrupi kontor. Omapärane ja tähelepanuväärne on see, et mõisahoone taastamine algas kogukonna eesvõttel ning omavalitsus tuli mõttega kaasa ning siiani ongi seda ruum-ruumi kaupa vähehaaval tehtud. Mõisas korraldatakse kultuuriüritusi ja renditakse ruume kõikvõimalike ürituste korraldamiseks.
Mõisakompleksist kilomeetri jagu põhja pool paikneb samuti algselt mõisakompleksi kuulunud hollandi tuulik, mis on väikese MTÜ poolt restaureeritud väga unikaalsel ja pilkupüüdval moel kunsti- ja käsitöökeskuseks AJAVESKI. Ajaveski on 2014. aasta suvest avatud teelistele ja kõigile külalistele, kes tunnevad huvi Eesti Kultuuri, ajaloo, käsitöö ja looduse vastu. Suvel pakub veski võimalusi tegevusteks neljal korrusel, talvel on kasutuses esimene korrus. Ajaveski perenaine Margit Pärtel rääkis väga paeluvalt veski renoveerimise lugu ning tutvustas praeguseid tegevusi.
Lõunasöögile suundusime Ruhe kalarestorani Ihasalu poolsaare väikeses kalurikülas. Restoran Ruhe asub kohe Ruhe Rannamaja ja Neeme sadama kõrval. Ruhe Rannamaja sisustuse soetamist (köögiseadmed, mööbel, helitehnika jne) on toetanud LEADER programm. Läheduses külastasime just äsja avatud Neeme külapoodi, kus on lisaks igapäevaste ostude sooritamise võimalusele kogukonna jaoks avatud ka väike hubane kohvik ning II korrusel on valmimas ka peoruumid. Köögi sisutus on soetatud Leader toetuse abiga.
Järgmiseks külastuskohaks oli ehitamisjärgus olev Ihasalu pansionaat. Pansionaat rajatake endise Tallinna Vineeri-ja Mööblivabriku Ihasalu puhkebaasi . Tegemist on väikese, privaatse ja inimesekeskse elukohaga kuni 10-le inimesele nende vanaduspäevadel. Projekt on saanud sellel aastal Leader toetust. Kuna meie teekond möödus ka Linnamäe hüdroelektrijaamast ja Jägala joast, mis on kohalikud kõige tähtsamad vaatmisväärsused, ei saanud ka meie reisiseltskond neid paiku külastamata jätta!
Ööbimispaigas Tallinnas arutasime külaeluga seotud probleeme, külade kärajate korraldamise mõtet ning kasutasime aktiivselt ka hotellis oleva ujula teenuseid.
Teise päeva hommik Tallinnas võttis meid vastu lörtsisaju ja külma tuulega. Meie esimene külastuspaik oli Viimsi rannarahva muuseum ja vabaõhumuuseum. Muuseum on väga tegus ning on saanud Leader programmist abi kodulehe www.visitviimsi.ee loomiseks. Vabaõhumuuseumi õuel tegutseb aastaringselt igal laupäeval, suveti isegi igal laupäeval ja pühapäeval Viimsi taluturg.
Viimaseks külastuskohaks oli öko-spa Harmoonikum Viimsis. Öko-spas pakutakse tervisenõustamist, iluteenuseid päevaspaas, teraapilisi massaaže , õpitubasid. Saab rentida seminari- ja peoruume, korraldadad spaapidusid ja saunarituaale. Hoones tegutseb ka terviserestoran, kus pakutakse toite päris toiduainetest. Ettevõtjal on avatud lisaks Viimsis tegutsevale spale ka pärimusmeditsiinikeskus
Maavägised Tallinna vanalinnas.
Idee ja kogemusreisi pildid on leitavad aadressilt: https://www.facebook.com/Saarte-Koost%C3%B6%C3%B6kogu-MT%C3%9C-1526995097589815/