KAS SAARTE KOOSTÖÖKOGU JÄTKAB SAARTE ELU TOETAMIST?

15. märts 2022

Sellisele küsimusele vastas meie tegevjuht Koit Kelder ajalehes Saaremaa Teataja 11. märtsil 2022.

Allpool on artikkel toodud ära täies mahus.

 

"Lühike vastus on, et Saarte Koostöökogu (SKK) jätkab saarte elu edendamist läbi erinevate arendustegevuste ja toetuste taotlusvoorude korraldamise vähemalt aastani 2027.

SKK loodi juba aastal 2006 ja alates aastast 2009 on SKK oma arengustrateegiate elluviimisel koos taotlejatega panustanud saarte elu arendamisse nii elukeskkonna parandamiseks kui ettevõtluskeskkonna arendamiseks kokku 15 miljonit eurot.

Täna kehtiva arengustrateegia elluviimiseks on vahendeid veel ca 1 miljon eurot, millest lõviosa jõuab taotlejateni selle aasta sügisestes taotlusvoorudes. Nii öelda jääkidevoorud tulevad kindlasti aastal 2023. Kel vähegi huvi, tasub hoida pilk peal SKK veebilehel www.skk.ee ja jälgida SKK sotsiaalmeediakontosid.

Ja jõudsimegi jutuga aastasse 2024 ja pealkirjas olev küsimus saab uue tähenduse... SKK viib läbi taotlusvoore ja ellu arendustegevusi piirkonna arengustrateegia eesmärkide saavutamiseks. Mida aga täna veel pole, on uus arengustrateegia aastateks 2023-2027.

Alates 1991. aastast on Euroopa Liidus rakendatud maaelu edendamiseks LEADER-meetodit, mille võiks eesti keelde panna kui kogukondade juhitud kohalik areng. Kohalik tähendab kindlat piirkonda, mis meie puhul kattub Saare maakonna piiridega. Kogukonnad tähendab, et otsustusprotsessides peab osalema 3 sektorit: mittetulundus- ja ettevõtlussektor ning piirkonna omavalitsused. Ükski sektor ei tohi omada otsustamisel enamust.

LEADER-meetod on ainulaadne toetamise tööriist kõikide teiste seas, sest see on ainus, kus kohapeal ise on võimalik otsustada, mida vaja järele lükata, mida eest tõmmata, milliste tegevuste ja investeeringutega tulemused kõige paremini saavutatavad on. Kõik teised riikliku või EU rahastusega toetusmeetmed on nö ülevalt alla meetmed, kus kõrgematel ja üldisematel tasanditel on seatud eesmärgid, mida saavutada toetuste rakendamisega ja taotleja üritab oma tegelikud soovid reeglitele vastavaks sättida. Tõsi, ka LEADERil on reeglid, aga nende reeglite sisuline pool on otsustatud siin kohapeal kohalike poolt.

Just hetkel märtsis 2022 on algamas uue SKK arengustrateegia koostamine, mis paneb paika ja annab sisulised suunised aastateks 2023-2027.

Kes on need kohalikud, kes otsustavad? Lõpliku otsuse arengustrateegia kinnitamise kohta teeb SKK üldkoosolek, millest osa võtta saavad vaid SKK liikmed. Tänasel päeval on SKK-l liikmeid 89. Liikmeskond on avatud ja liituma on oodatud kõik piirkonna arengust huvitatud organisatsioonid ja ettevõtted. Rõhutamist vajab siin lause osa piirkonna arengust huvitatud, sest taotluste hindamisel hinnatakse kõiki taotlusi eraldi ja liikmelisus ei anna mittemingisugust eelist. Küll aga avaldub liikme eelis just strateegia eesmärkide seadmisel ning otsustamisel, kas ja kui suur ühisosa on piirkondlikul arengul liikme enda vajaduste ja eesmärkidega, liikme enda nägemusega saare-elust üldisemalt.

Enne seda, kui arengustrateegia kinnitamisele jõuab, on aga võimalus kõigil anda panus hea strateegia koostamisse. Osalege erinevate kaasamissündmustel ja aruteludel, vastake küsitlustele, jagage muul viisil SKK-ga omi mõtteid saarte elu- ja ettevõtluskeskkonna edendamisest. Väga loodan, et meil on võimalus enamus kaasamissündmusi teha päriselt kokku saades, mitte üle ekraanide.

Elukeskkonna arendamise mõtete kogumist jätkame aprillis Kogukonna kõnelustel, minnes edasi sealt, kus möödunud aasta augustis Karujärvel välja jõudsime. Kindlasti tulevad arutelud piirkondades üle Saaremaa ja Muhus. Ruhnu jaoks lepime täpse töövormi kokku meie Ruhnu liikmetega.

Ettevõtluskeskkonna arengu kese on piiritletav SKK-le kuuluva piirkonna märgise ja võrgustikuga EHTNE Saaremaa toode. Rohkem kui 140 ettevõtet on tänaseks liitunud võrgustikuga ja nende vajadusi analüüsides tulebki peamine sisend uueks perioodiks. Kindlasti on oma mõju ja leiavad koha strateegias digi- ja rohepööre.

Täiesti uus nüanss strateegia koostamise juures on see, et lisaks EL põllumajandusfondile on võimalik kaasata, mida SKK on otsustanud ka teha, vahendeid EL sotsiaalfondist+. See võimaldab lisaks maaelu arendamisele pöörata tähelepanu ja toetada hooldusega seotud tegevusi ning sotsiaalset kaasatust.

Kokkuvõtteks võib öelda, et SKK ootab võimalikult palju ja eriilmelisi osalejaid uue strateegia koostamisel kaasa lööma, et tulemus ja suunad järgnevateks aastateks oleksid ühised ja kandvad".