Ilmunud on projektinäidete kogumik "Arukad külad ja kogukonnad"

19. aprill 2024

Maaelu Teadmuskeskuse maaeluvõrgustiku teenistus on koostöös LEADER tegevusrühmadega kokku pannud projektinäidete kogumiku.

Väljaandest leiab 31 aruka küla lähenemist toetavat ettevõtmist üle Eesti, mis on saanud tuge Eesti maaelu arengukava 2014–2020 LEADER-meetmest.

Kogumiku lk 62-63 leiab ühe näitena ka meie piirkonna Atla küla bussipeatuse ja teadetahvli valmimise loo ning lk 64-65 kajastab Laimjala bussiootepaviljoni interaktiivse õuesõppe võimalusi.

Uudista kogumiku veebiversiooni

Kogumiku trükiversiooni saamiseks võtke ühendust METK maaeluvõrgustiku teenistusega (maaeluvorgustik@metk.agri.ee).

Aruka küla lähenemisviis on kogukonnakeskne tegutsemine arvestades piirkonna vajadusi, eripära, tugevusi ja võimalusi. Keskseteks võtmesõnadeks on kogukond, koostöö, ühistegevus, kaasaegsete ja digitaalsete lahenduste kasutamine, kohaliku ressursi ning võimaluste kasutamine jätkusuutlikul viisil. Iga kogukond saab olla arukas just neile jõukohasel moel, võttes fookusesse valdkonnad, mis kogukonnaliikmete ühisel mõttevahetusel kõige rohkem tähelepanu vajavad. 

Arukal külal ja LEADERil on palju ühiseid jooni. Eestis on LEADER-meetmest toetatud mitmeid kogukonna kaasamisele, koostööle ja jätkusuutlikule arengule suunatud tegevusi. Aruka küla strateegiaprotsessi toetamine, kogemuste vahetus ja võrgustike loomine on mitme kohaliku LEADER tegevusrühma  koostööprojektide eesmärk.

Kõik kogumikku kogutud projektid on omanäolised ja inspireerivad, keskendudes erinevatele teemadele: noored, kultuur, kogukonna areng, mobiilsus, kohalik toit, keskkond, kaugtöö arendamine, kriisijuhtimine, turism, põlvkondade ühendamine jms. Need projektid on vaid väike osa nutikatest tegevustest, mis panustavad meie maapiirkondadesse, parandavad elukeskkonda ja suurendavad maakogukondade omavahelist koostööd.